amber’10 Sanat ve Teknoloji Festivali

TEMA // VERİKENT

Tarihte ilk kez global kentsel nüfus, kırsal nüfusu aştı ve kentler, insanlığın esas yaş¸am mekanları haline geldi. Kalabalıklaşan ve büyüyen kentin gereklilikleri ve günümüz teknolojilerinin olanakları, kenti veriden oluşan bir gereklik haline getirdi.  Amber’10, bu yılki festival temasında kent ve veri ilişkisini ele alıyor. amber’10, Verikent bai¸lığıyla modern kenti diğer tanımlarının yanı sıra, bir veri kümesi olarak tanımlamayı öneriyor ve sanatçıları; Verikent’in yaşam formlarını, üretim-tüketim biçimlerini ve politikalarını sanat ve teknolojinin ekseninden yorumlamaya çağırıyor.

FESTİVAL HAKKINDA

Bu yılki temasını her türlü verinin üretim ve kullanımının kent ve kent hayatındaki artan önemine dikkati çekmek üzere "Verikent" olarak belirleyen amber'10 Sanat ve Teknoloji Festivali, aynı zamanda "Kent ve Veri" konusunun tartışılacağı, bu sene ikincisi gerçekleştirilecek olan amberKonferans'a da ev sahipliği yapacak.

BIS (Beden İşlemsel Sanatlar Derneği) tarafından 2007'den beri düzenlenmekte olan amberFestival, bu sene dördüncü kez izleyenleriyle buluşuyor.

Türkiye'de gerçekleştirilen tek Sanat ve Teknoloji/Medya Sanatı festivali olma özelliğini sürdüren amberFestival, 2008'den beri İstanbul 2010 Avrupa Kültür Ajansı tarafından destekleniyor.

Bu yılki festivalin ana mekânı, Sanat Limanı (Antrepo No:5) olacak. Ziyaretçiler, bu mekânda tema çerçevesinde davet edilen ve yapılan çağrıyabaşvuran sanatçıların seçilen etkileşimli işlerinden oluşan sergiyi gezebilecek, ayrıca yapılacak atölye çalışmaları ve sanatçı sunumlarına da katılabilecek.

amberFestival programı kapsamında, İstanbul Modern Sinema işbirliğinde BIS tarafından gerçekleştirilecek amberKonferans, 4 Kasım'da İstanbul Modern Sinema tarafından temaya bağlı olarak seçilen filmlerin gösterimi ile başlayacak, 5 Kasım'da iki ders/atölye ve 6-7 Kasım'da makale sunumları ile devam edecek. Konferans, İstanbul Modern Sinema Salonu'nda gerçekleşecek.

EKİP

Sanat Direktörü
Ekmel Ertan

Festival Direktörü
Özlem Alkış

Konferans Programı Sorumlusu
Nafiz Akşehirlioğlu 
Zeynep Gündüz 

AmberPlatform İdari İşler Sorumlusu
Tuna Poyrazoğlu 

Prodüksiyon Ekibi
Ahmet Türkoğlu 
Murat Durusoy

Karşılama
Başak Kalaycıoğlu

Asistan
Ece Akkoyun

Grafik Tasarım ve Uygulama
Oya Çitçi

Web Tasarım ve Uygulama
Ahmet Türkoğlu