World Grid Lab
Marlon Barrios Solano
4-7 Kasım 2010, 12:00-17:00, Sanat Limanı

World Grid Lab (WGL) özel olarak bir festival alanını (bir galeri mekanında, tiyatro lobisinde veya sosyal mekanda), sanat etkinliği bağlamında yeni internet teknolojilerinin (Web 2.0) ve küresel etki taşıyan dijital hikaye anlatımının kullanımı üzerine deneylerin gerçekleştirileceği etkileşimli bir laboratuvara dönüştürmek amacıyla ortaya çıkarılmış seyyar bir açık stüdyo/atölye/yerleştirmedir. Web teknolojilerinin sosyal ağlar, video vloglama, mikro-bloglama, geo-tagging, medya haritalama ve canlı video yayını gibi potansiyelleri, bilgi ve bilgi birikimininüretim ve dağıtımı için araştırılır.

WGL'nin katılımcıları, etkinliği en güncel internet teknolojileri ve ortak stratejilerle takip eden dinamik, sosyal bir medya üretim takımı haline gelir. Eşzamanlı olarak katılımcıların dijital okur-yazarlığını artırır. Bu sürdürülebilir alışverişle katılımcılar, seyirci geliştirme için sosyal medya üretiminin gücünü ve mekanların, sanatçıların, sanat biçimlerinin internet üzerindeki
konumlandırması üzerine eğitim almış olurlar.

Laboratuvara katılmak için internet ve medya hakkında temel bilgiye sahip olmak faydalı olsa da mecburi değildir. Katılmak için lütfen atolye@amberplatform.org adresine "WGL" konulu
bir e-posta gönderiniz.


Video Eşleme Laboratuarı
Martin Boverhof ve Koen van Lier (Born Digital) Hüseyin Kuru ve Notabene işbirliği ile
7-12 Kasım 2010, 12:00 -17:00 Sanat Limanı

Her geçen gün daha fazla screen media, mobil teknolojisi ve aydınlatmalı ekranlar veya cephelerle kuşatıldığımız sürece çevremizle eğlenceli ve anlamlı yollarla nasıl etkileşim içine girebiliriz? Biz, kentsel medyayı ticari amaçla veya genel malumat (hava durumu bültenleri, haber manşetleri vs.) amacıyla kullanmak yerine, gelecekteki çevremizin tasarlanmasında kullanılacak taze, estetik bir yaklaşımı kışkırtmak için ne tür sanatsal kavramlar keşfedebileceğimizi soruyoruz. Biz, fiziksel kentsel alanı (üstüne yansıtmak suretiyle) sadece bir ekran olarak kullanmak yerine, mimariyi ve çevreyi içinde yaşadığımız yerlerle hayalini kurduğumuz yerler arasında eğlenceli bir etkileşimi kolaylaştıracak anlamlı arayüzler oluşturacak şekilde nasıl genişletebileceğimizi soruyoruz. Video haritalama laboratuvarında; Utrecht (Hollanda) merkezli Born Digital, yeni medya sanat grubu ve çok yönlü bir grup görsel sanatçı, medya tasarımcı ve programcı birlikte çalışıyor ve nesnelerle binalar üzerinde video yansıtmalarla canlı biçimde anime edilmiş cepheler ve yükseltilmiş heykellerle deneyler yapıyorlar.Laboratuvarın çıktıları BalansBrau'daki Haritalama Gecesi'nde gösterilecek.

Laboratuvara katılmak için temel bilgi ve biraz deneyim gereklidir. Katılımcı olmak için lütfen atolye@amberplatform.org adresine "Video Mapping Lab" konulu bir e-posta gönderiniz
.


"Verikent" Görselleştirmeleri için VVVV Platformu Atölyesi
ANDREJ BOLESLAVSKY
9-10 Kasım 2010,11:00-18:00, Sanat Limanı

VVVV gerçek zamanlı video sentezi için bir araç kitidir. Fiziksel arayüzleri olan büyük medya ortamlarının, gerçek-zamanlı hareket grafiklerinin, eşzamanlı olarak birçok kullanıcıyla etkileşime girebilen işitsel ve videoların kullanımını kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Atölye sırasında sanatçılar ve tasarımcılar için geliştirilmiş bu güçlü aracın özelliklerini, etkileşim tasarımı prototipleme'deki ve etkileşimli yerleştirmelerdeki kullanımını keşfedeceğiz. Aynı zamanda VVVV ile meydana getirilmiş çeşitli sanat yapıtlarının ardındaki teknik ayrıntıları inceleyeceğiz.

Atölyeye katılmak için programlama bilgisi gerekli değildir. Katılımcı olmak için lütfen atolye@amberplatform.org adresine "VVVV Workshop" konulu bir e-posta gönderiniz.

 

Algılanabilir Bedenler: Performans ve yerleştirmede yenilikçi video teknolojileri üzerine bir atölye
Frieder Weiss
13 Kasım 2010, 12:00-18:00,
Sanat LimanıAtölye, video hareket algılama teknolojilerinin sanatsal kullanımı üzerine pratik bir giriştir. Frieder Weiss, sahne kullanımı için, genellikle dansçıların hareketini analiz etmek ve görselleştirmek için video kameralar kullanan kendi yazılımını geliştirmektedir.

Atölye, Eyecon ve Kalypso yazılımlarını tanıtacaktır. Eyecon fiziksel hareket alanlarını bilgisayar kaynaklı ses ortamlarına bağlamaktadır. Ekrana sanal bölgeler çizerek insan hareketinin gerçek zamanlı ses ve görsel medyada haritalanmasına olanak sağlayabilirsiniz. Kalypso yazılımı, Chunky Move'un Glow'unda yaratılana benzer şekilde, beden hatlarını temel alan görsel efektlerin üretilmesini mümkün kılmaktadır.

Atölyede katılımcılar, yazılımın temelini anlayacak ve öğrenecek, isteğe uyarlanmış etkileşimli bir ortam kuracak ve hareket ederek bunu deneyimleme şansına sahip olacaklar. Tecrübeli bilgisayar kullanıcıları kullandıkları sistemleri bağlamaya davetlidir: MaxMsp, Flash, Isadora, vs. gibi sistemleri arayüzleme imkanına sahip olacağız.

Sanatsal imalar ve sonuçlar hakkındaki bir tartışma ile atölye son bulacak. katılımcı sayısı 15 ile sınırlıdır.

Atölyeye katılmak için programlama bilgisi gerekli değildir. katılmak için lütfen atolye@amberplatform.org adresine "Perceivable Bodies Workshop" konulu bir e-posta gönderiniz.


Ağ Haritalama ve Analizi Atölyesi
Burak Arıkan
6,7 Kasım 2010, 13:00 17:00 Sanat Limanı

Haritalama ve görsel analiz yoluyla karmaşık ağlar tasarlama ve anlama üzerine iki günlük atölye çalışması. Temel alıştırmalardan başlayarak, adım adım karmaşık ağlar geliştirme üzerine çalışılacak. Şehirde ağ topolojisi, kent dinamikleri, ve bilgi tasarımına ağırlık verilecek. Katılımcılar gözlemleyerek, eskiz yaparak ve tartışmalara katılarak, öğrenecekler.

http://burak-arikan.com/tr

BöLüM I: Ağ Teorisi ve Temel Ağ özellikleri
6 Kasım 
13:30-17:30

BöLüM II: Merkeziyet ve Kümeleşme
7 Kasım
13:30-17:30

Atölyeye katılmak için programlama bilgisi gerekli değildir. Katılmak için lütfen atolye@amberplatform.org adresine "Network Workshop" konulu bir e-posta gönderiniz.


Açık Duvarlar Junior Atölyesi
Akrilonumeric Kollektifi
6 Kasım 2010, 12:00-17:00 Sanat Limanı

Bu atölyede İstanbul ve Ruhr 2010 kapsamında iki şehri birbirine bağlayacak orjinal çizim ve animasyon yazılımı LopARTHDTouch temelli “Açık Duvarlar Jr.” network enstalasyonunu tanıtacağız. Bu enstalasyon ile sanatçılar ortak sanat işleri üreterek coğrafi, dil ve kültürel sınırların ötesine geçme imkanı yakalayacaklar.

Ayrıca atölye amber’10 süresince gerçekleşecek ortak üretim platformu “Cross Bridge” etkinliğine katılmak isteyen sanatçılar için tanışma davetidir.

Katılmak isteyenlerin atölye saatinde sanat Limanında bulunmaları dışında bir koşul yoktur.